13 adımda “Otostop nasıl çekilir?”

6 Şubat 2018

      Eğer siz de benim gibi pahalı ülkelere gidip az para harcayarak gezmek istiyorsanız, ulaşımı otostop çekerek halletmek en mantıklı çözüm olacaktır. Söylendiği kadar kolay uygulanamadığı için, 3 yıldır 20.000 kilometre yol yaparak öğrendiğim tekniklerimi adım adım anlatıyorum.

1 – Otostop çekilecek yerin seçilmesi

      Otostop çekeceğiniz günün öncesinde haritadan otostop çekmeniz gereken noktayı belirleyin. Şehir içinde otostop çekmek çok zor olduğu için şehirden uzaklaşıp gideceğiniz yöndeki ana yolları deneyin. Şehirden yeteri kadar uzaklaşmak için otobüs-metro-dolmuş gibi taşıtlar kullanmak zaman ve enerji kazandırır.

      Seçtiğiniz yerin “Google Maps” uydu görüntüsüne bakın. İnternetiniz yoksa önceden indirdiğiniz maps.me uygulamasıyla yerinizi seçebilirsiniz.

      Eğer yolun kenarında araçların durabilecekleri cep benzeri bir boşluk yoksa orada otostop çekmeyin. Cepsiz yollarda arkasından araba gelirken şoförler genelde durmak istemeyecektir. Durmak isteyeceklere de tehlike yaratmamış olursunuz.

      Benzin istasyonlarının çıkışlarını, kavşak bağlantılarını, trafik ışıkları ve kasis gibi araçların yavaşlayacağı yerleri kullanmak en mantıklı çözümlerdir.

2 – Kıyafet seçimi

      Otostop çekeceğiniz günlerde renkli, uzaktan rahatlıkla görülebilen, kırmızı, mavi, sarı, turkuaz, turuncu, vb. renkleri tercih etmelisiniz. Sürücülerin sizi görmesi kolaylaşacaktır. Üzerinizdeki kıyafetler ne kadar hoş, uyumlu ve özenilmiş görünürse, araç durdurma şansınız o kadar artacaktır.

3 – Çantalarınızın görünürlüğü

      Araçlarına bindiğim yüzlerce şoförden öğrendiğim ortak bilgi; sırt çantalı gezginler daha güvenilir bir imaj yaratıyor. Bu yüzden otostop çektiğiniz yerde çantalarınızın şoförler tarafından görünebilir olduğuna emin olun.

4 – Gidilecek istikamet kağıdı

      Bu zamana kadar çektiğim otostoplarda kağıt tutmak ya da tutmamak arasında hiçbir fark göremedim. Eğer acil gitmeniz gerekiyorsa yazılabilirsiniz. Fakat uzun süreli rahat seyahatlerde rotamı yerlilerle birlikte oluşturduğum için şoförlerin gittikleri yerlere doğru gitmek hoşuma gidiyor.

      Kağıda gideceğiniz yeri yazacaksanız, varış noktanızı yazmayın. Haritadan bakıp bir sonraki büyük şehir ya da ilçenin adını yazın. Araca bindikten sonra şoförle birlikte ineceğiniz yere karar vermek çok daha kolaylaşacaktır.

      Birçok ülkede şoförler, gidecekleri yer farklı olsa da beni gideceğim feribota, kasabaya ya da yetişmem gereken uçak için havaalanına kadar bıraktılar. Bıraktıktan sonra sosyal medyadan gezilerimi takip ettiler ve haberleşmeyi hiç kesmedik. Birçoğu çok iyi arkadaşlarıma dönüştüler.

5 – Yüz ifadesi

      Yüzünüzde kocaman bir gülümseme, araç durdurma şansınızı artırır. Yüzlerce farklı araçta aldığım gülümsemen çok işe yarıyor yorumları sayesinde bu konudan artık eminim. Yorgun, bıkkın veya sinirli insanları ben de aracıma almak istemem. Sonuçta birkaç saat birlikte seyahat edeceğiz.

6 – Baş parmağın yönü ( Çoğu şoför de bilmez )

      Herkes bilmese de yukarıyı gösteren başparmak olduğunuz bölgenin dışına, aşağıyı gösteren ise olduğunuz bölgenin içine gidiyorsunuz anlamı taşır. Yani bir kampüsteyseniz kampüs içine ya da sınıra yakın bir yerde otostop çekerken ülke sınırını geçeceğiniz mesajını şoförlere önceden verebilirsiniz.

7 – Yüz ifadenizin kalıcılığı

      Otostop çekerken birçok araç el sallayarak ve şans dileyerek durmadan yollarına devam ediyorlar. O araçlarla iletişim halinde olun, siz de el sallayın, gülümseyin. Durmadan geçen bomboş bir araca bağırıp çağırışlarınız, arkasından gelen şoförlerin de durmamasına neden olacaktır.

      Ters yönden gelen araçlardaki insanlar da sizi uzun uzun izleyecekler. Onlarla da iletişimi kopartmayın. Gülümseyin, el sallayın. Norveç’in Alta şehrinin dışında ters yönden geçen ve selamlaştığımız bir araç 10 dakika sonra geri geldi yanıma. Ellerinde kocaman, içi karamel dolgulu bir kek vardı. Seni gideceğin yere götüremeyiz ama yiyecek bir şey alabiliriz diye düşündük dediler. Keki bana verip şehir yönüne geri döndüler. 5 derece sıcaklıkta otostop çekerken böyle güzelliklerle karşılaşabilme ihtimalini göz ardı etmemek gerekiyor.

8 – Araçta uyumayın!

      Otostopçu olarak bindiğiniz araçlarda şoföre yoldaş olmakla  ve eşyalarınızın güvenliğini sağlamakla sorumlusunuz. Uyuduğunuz bir yolculuk hem sizin için tehlikeli, hem de şoför için çok sıkıcı bir hal alabilir.

      İzlanda’da bir araçta şoföre öndeki araçta bir tuhaflık olduğunu söyleyip geçmemesini rica ettim.  20 saniye sonra aynı aracın sollayacağımız şerit üzerinden şarampole uçuşunu izledik. O yüzden hem çevrenizi hem de şoförünüzü takip edin. Bindiğiniz araçta şoförün ruhsal-fiziksel sağlığını ve çevreyi kontrol etmemek hayatınıza mal olabilir.

9 – Araçta bir şeylere müdahale etmeyin!

      Sizi alan şoförün sizi güzel hatırlayarak otostopçu almaya devam etmesi ve yapabileceği iyilikleri engellememek için şoförün düzenine izinsiz dokunmayın. Müzik açmak, aracı karıştırmak ve şoförü rahatsız etme ihtimali olan şeyler yapmayın.

10 – Şoförlerden gelen eve davet, yemek ısmarlama gibi şeyleri kabul edebilirsiniz

      Birkaç saat birlikte yolculuk yapıp sohbet ettikten sonra insanların sizi evlerine davet edip ağırlamaları çok olağan bir durumdur. Bazen de durduğunuz bir benzin istasyonunda yemek ısmarlamak ve içecek bir şeyler almak isterler. Kabul etmenizde hiçbir sakınca yok.

      Norveç’te aracına bindiğim bir kadın, yağmurlu havada çadırda kalacağımı ve ateşte yemek pişirmeye çalışacağımı öğrenince beni evine davet etti. Araca bineli 10 dakika bile olmadan gelen bu teklif beni de çok şaşırttı ve bunu kadına söyledim. Ben dışarıda yağmur altında uğraşırken onun evde 3 boş odayla yaşamasının ona rahatsızlık vereceğini söyledi. Teklifini kabul ettim. Evde 3 kişi, balina eti ve ren geyiği etinden oluşan menümüzle akşam yemeğimizi yiyip sohbet ettik. Arada pencereden bakıp, dışarıdaki sağanak altında olmadığıma şükrediyordum.

Kaldığım evin ertesi sabah görünüşü

11 – Araca bindiğiniz eşyalarınızı sayın

      Bir araca binmeden önce kaç parça eşyanız olduğunu kesinlikle sayın. Ben her zaman 2 sırt çantam ve curam ile seyahat ediyorum. İnerken hepsini aldığımdan emin olmam gerekiyor.

      Araçta seyahat esnasında çıkarttığınız şeyleri de işiniz bitince yerine geri koyun. Araçta unutulacak bir şarj kablosu, powerbank ya da güneş gözlüğü, sizi çok pişman edebilir.

12 – Acele etmeyin!

      Genelde yolculuğa başlarken çantalarınızı yerleştirmek sizin sorumluluğunuzda olacaktır. Eşyalarınızı araca yerleştirirken acele etmeyin. Kırılabilecek bir klips, yırtılan bir cep ya da ezilen bir elektronik eşya size çok fazla zorluk çıkartabilir. Eşyalarınızı sakin ve sağlam bir şekilde yerleştirdiğinizden emin olun.

      Aynı şey eşyalarınızı alırken de geçerli. Arkada araçların beklemesi ya da başka bir şey sizi acele ettirmesin. Sırt çantamı aracın bagajından çıkartmaya çalışırken kolumda kas zorlanması yaşadım ve sonraki 40 gün o kolumla çantamı kaldıramadım. Hep kullandığım kolumun sakatlandığını ve çantamın 25 kilo olduğunu düşündüğünüzde ne kadar ciddi bir sorun olduğunu anlayabilirsiniz.

13 – Emniyetinizi sağlayın

      Arka koltukta bile otursanız emniyet kemerinizi kesinlikle takın.

       Şoförün hız sınırları içinde ve güvenli bir sürüş yaptığından emin olun. Tedirgin hissettiğiniz durumlarda şoförü uyarmaktan çekinmeyin. Gerekirse inip başka bir araçla devam edin.

      Tehlikeli olabileceğini düşündüğünüz yerlerde binmeden önce aracın plakasının fotoğrafını çekin. Yakınlarınıza gönderin. Şoförün, plakayı fotoğraflarken sizi aynadan görmesi, daha güvenli bir yolculuk geçirmenize sebep olacaktır. İsterseniz bindikten sonra şoförle de “selfie” çekebilirsiniz. İzin almak şartıyla tabii.

      Yolunuz açık, yolculuklarınız güvenli olsun !

 

You Might Also Like

2 Yorumlar

  • Reply Taner 18 Şubat 2018 at 17:54

    Okuyoruz üstad sen yazmaya ve böyle gezmeye, anlatmaya devam et 🙂

    • Reply Anıl Ünlü 22 Şubat 2018 at 19:53

      Çok teşekkür ederim 🙂

    Yorum Yapın