15 Adımda Eksiksiz Zirve Çantası Nasıl Hazırlanır ?

14 Şubat 2018

     Zirve çantaları, gezilerimizde kullandığımız büyük sırt çantalarından farklı olarak, birkaç saatlik ya da günübirlik yapılan zirve tırmanışlarındaki yol arkadaşlarımızdır. Gezilerimi bir büyük sırt çantası sırtımda, bir küçük sırt çantasını da önümde olacak şekilde yapıyor Önümdeki çantayı hem gün içinde şehirlerde gezerken hem de zirve çantası olarak kullanıyorum. Tırmanış yapacağım zamanlarda bu küçük çantayı boşaltıp, iyi bir zirve çantası şeklinde hazırlamam gerekiyor. Şimdi sizinle iyi bir zirve çantası hazırlayacağız. İster not alın, ister okurken hazırlayın.

     Zirve çantası hazırlamak yemek yapmaya benzer. Birkaç malzemeyi eksik koyarsanız yine yemek yapabilirsiniz ama tarifteki lezzete ulaşmak için her malzemeyi doğru ölçülerde koymalısınız.

 1. 10-20 litrelik bir çanta, listedekileri ve birkaç kişisel eşyanızı almak için yeterlidir. Çantamızı hafif tutmamız zirve tırmanışları için çok önemli. 
 2. Çantamızın içine öncelikle 2 yedek tişört ekleyeceğiz. Zorlu tırmanışlarda çok terleniyor. Çay – kahve molası için duracak ya da çantamızı çıkartacak olursak tişörtümüzü değiştireceğiz. Değiştirdikten sonra, terli olanı çantamıza asıp kurutarak, bir sonraki durakta kullanıma hazır hale getirebiliriz.
 3. Önce hava durumunu kontrol edelim. Eğer gerekiyorsa eldiven, atkı, bere ya da “buff” çantaya ekleyeceklerimiz arasında. Rüzgardan korunmak için ihtiyacımız olabilir.

 4. Küçük bir su şişesini ya da matarayı mutlaka ekliyoruz. Eğer tırmanış yapacağımız rotada içilebilir sular varsa şişemizi küçük tutmamız ve az su taşımamız akıllıca olur. Tırmanışta su içmenin en önemli kuralı, her su molanızda en fazla 3 yudum içmenizdir. Eğer ihtiyacınızdan fazlasını içerseniz, vücut onu ter olarak dışarı atacak. Bu da bir sonraki durakta çok terlemiş olduğunuz için daha fazla su içmek isteyeceğiniz anlamına geliyor. Bu kısır döngüye girmemek için benim önerim 15 dakikada bir yudum şeklinde içmeniz.

 5. Çok kalın olmayan ama kesinlikle çok sağlam olan birkaç metre ip edinip, çantamıza ekliyoruz.

 6. Bazı tırmanışlar birkaç öğün boyunca yürümemizi gerektirebilir. İsterseniz önceden yaptığınız sandviçlerle, isterseniz benim gibi süt & müsli yiyerek ya da gaz ocağınızda yemek pişirerek bu öğünleri geçirebilirsiniz. Üzerinde içme suyu bulunabilecek rotalarda gaz ocağında yemek pişirmek avantajlı olabilir. Yanınızda litrelerce su taşımanıza gerek kalmadan bulgur pilavı, makarna, çorba ve çay – kahve yapabilirsiniz. Ama unutmayın ki sloganımız: “Ne kadar hafif, o kadar iyi”.

 7. Gerek ateş yakmak, gerek gaz ocağını yakmak için gazı dolu bir çakmak ekledik. Bir çakmağın ne zaman lazım olacağını önceden kestirmek zor olsa da, ihtiyaç duyduğumuzda yerini başka bir şeyle doldurmak mümkün olmuyor.

 8. Kuru meyve, badem, fındık gibi enerjiye ihtiyacımız olduğunda atıştırabileceğimiz bir destek paketi yapıp, çantamıza eklemeliyiz. Destek paketimizi Türkiye’de hazırlayıp götürmek genellikle daha ucuza mâl olacaktır.

 9. Yemek hazırlığında, etraftan yenilebilecek bitkiler toplarken ya da pansuman esnasında kullanılabileceği için küçük bir çakı eklemekte fayda var. O küçük çakı hayat kurtarabilir.

 10. Tırmanışta olabileceklere hazırlıklı olmak için güzel bir kafa lambası eklemeyi unutmayalım.

 11. Telefonunu şarj etme ihtiyacı duyanlar için powerbank, kamera ve varsa aksiyon kamerasını unutmamak lazım. Elektroniklerin sığabileceği 1-2 adet kilitli buzdolabı poşeti, her ihtimale karşı yanımızda bulunsun. Eğer yağmur yağmaya başlarsa, elektronikleri 2-3 kat buzdolabı poşetine koyup devam edebiliriz.

 12. İsteğe göre, termos, bardak ve çatal-bıçak alınabilir.

 13. Küçük bir paket ıslak mendil ya da 4-5 adet tekli ıslak mendili çantamıza ekleyelim.

 14. Eğer yolumuz uzun, tehlikeli ya da en ufak bir yaralanma riski bile varsa, evde küçük bir ilk yardım çantası hazırlamalıyız. Basit bir ilk yardım çantasının içine bandaj, steril bant, gazlı bez, baticon, turnike ve strip ekleyebiliriz. Eğer yanınıza çakı almayacaksanız, bir de makas eklemeyi unutmayın.


 15. Çantamızı hazırladıysak, bir zirve tırmanışının en önemli kuralını hatırlatmak isterim:Rotanızı, çıkış saatinizi ve inmeyi planladığınız günü/saati birden fazla insana bildirin. Eğer planladığınız saatten birkaç saat sonra dönmemiş olursanız sizi aramaya geleceklerinden ya da gerekli yerlere haber vereceklerinden emin olun.

   Keyfiniz bol olsun, ayağınıza taş değmesin !

You Might Also Like

Yorum Yok

Yorum Yapın