Norveç’te Açık Büfe Çöp Kutusu: Dumpster Diving

8 Şubat 2018

      “Dumpster Diving” tam olarak “çöpü derinlemesine karıştırmak” demek. Böyle söyleyince itici geldiğinin farkındayım ama bu yazıyı okuduktan sonra fikrinizin değişeceğini düşünüyorum.

      Dumpster Diving, Finlandiya, İsveç, Norveç, İzlanda, İsviçre gibi çok pahalı ülkelerde çöpe atılan “market ürünlerini” çöpten toplama işlemine verilen isimdir. “Market ürünlerini” ayrı bir başlık olarak almamın sebebi, vakumlanmış et, sosis, sebze,meyve, konserve ürünler, peynir, ekmek, şampuan, deodorant ve aklınıza gelebilecek tüm market ürünlerini bu çöplerde bulabilecek olmanız.

      Dumpster Diving mantığını Norveç’e gittiğimde öğrendim. Öğrendiğim andaki şaşkınlığımı atlatmak zor olduğu için size önceden anlatmalıyım diye düşündüm.

      Türkiye’deki marketlerde bir ürün hayal edelim ve bu örnek ürünün raf ömrünü 100 gün olarak düşünelim. Aynı ürünün raf ömrü Norveç’te 80 gün civarında oluyor. Norveç yasaları gereği bu ürün, son kullanma tarihinden bir gün önce raftan indirilmelidir. Yani ülkemizde rafta satılabilecek durumda olsa bile, Norveç’te çöpe atılıyor.

      Raflardan toplanan ürünler, ihtiyacı olanların alabilmesi için marketlerin arkalarındaki çöp kovalarına güzelce diziliyor. Her gelen kovadan ihtiyacını alıp, fazlasını kovaya geri diziyor. Aslında yasal olmayan bu çöpten yiyecek bulma işlemi, yukarıdaki tüm ülkelerde göz yumulan bir eylem. Çünkü onlar da bu ürünlerin hala yenebilecek tazelikte olduğunun farkında.

      Marketin içinde 10€ olan ekmek, 15€ olan sosis, 7€ civarında olan konserve ürünler ve yine Türkiye’dekinden ortalama 5 kat pahalı olan sebze ve meyve, neredeyse aynı tazelikle çöp kovalarında duruyor. Sebze ve meyveleri çöpten toplayabiliyor olmamızın en önemli sebebi, genelde hepsinin tek tek jelatinle kaplanmış olması. Etler vakumlu paketlerde, tatlılar kendi kaplarında ağızları kapalı, ekmekler güzelce poşetlenmiş şekilde alıcılarını bekliyor. “Dumpster Diving” yaptığınız için kimse size kızmıyor, kötü gözle bakmıyor ya da sizi engellemeye çalışmıyor. Norveç’te 3 gece evinde kaldığım baş mühendis bile ayda bir dumpster diving yapıp yiyeceği konserveleri ve abur cuburları topluyordu.

      Dumpster Diving sayesinde bizden kat ve kat pahalı olan bu ülkelerde, yeme-içme ihtiyaçlarınızın bir kısmını karşılayabilirsiniz. Her zaman çok güzel ürünlerle ya da dolu çöp kovalarıyla karşılaşmak mümkün olmasa da, şansını denemek isteyenler market kapanma saatine yakın ya da kapandıktan sonra gitmeli. Bu saatler güzel ürün bulma şansınızı artıyor. Ek olarak, çöp karıştırırken kenara koyacağınız bir kamera, arkadaşlarınıza çok farklı gelecek bir anı anlatmanız için güzel bir video kaydedebilir.

      Umarım ürünleriniz taze, kovalarınız dolu olur !

You Might Also Like

4 Yorumlar

 • Reply Ttapan 11 Şubat 2018 at 18:21

  Abi çok iyi ya gerçekten. Böyle bir bilgiyi herhangi bir gezi tanıtım vs sitesinde bulamazsın kesinlikle. Bu tarz detay bilginin, gezen keşfe giden(sponsorsuz) dostlara iyi bir öneri. 👍🏼

  • Reply Anıl Ünlü 15 Şubat 2018 at 18:04

   Çok teşekkür ederim 🙂

 • Reply Serpil Tekay 11 Şubat 2018 at 21:01

  Harikasın Anıllllll. 1992_ 1995 yılları arasında Ermenek kız meslek lisesinde çalıştım. Meral hanımla aynı okulda. Çok şanslısın , muhteşem bir annen var. Sen o zaman 3 yaşında falandın. Feride de sende cok tatlı çocuklardınız. Annene selamlarrrr. Serpil Çapraz Tekay/ Diyarbakır

  • Reply Anıl Ünlü 15 Şubat 2018 at 18:04

   Çok teşekkür ederim güzel mesajınız için 🙂 İleteceğim 🙂

  Yorum Yapın