Jainizm ve Abhishek

25 Şubat 2018

Jainizm özgürlük ve başka canlılara zarar vermeme üzerine kurulmuş, milattan önce 500 yıllarında başlamış Güney Asya kökenli bir dinin ismidir. Sevgiyi ve iyiliği yücelten bir inanıştır. Benim en çok dikkatimi çeken ve en önemli sloganları “Live and let live” yani “Yaşa ve yaşama izin ver”. Bu slogan doğrultusunda neredeyse tüm Jainler vejetaryen besleniyorlar. Bazı Jainler her inanışta olduğu gibi olayı geliştirerek, kök bitkileri yemeyi de vejetaryenliğe dahil etmişler. Elmayı yediğin zaman ağacı öldürmediğin için elmanın yenebileceğini ama soğanın bitkisini öldürdüğün için onun yenmemesi gerektiğine inanıyorlar. Eğer besin üretilirken canlı zarar görüyorsa kesinlikle tüketmiyorlar.

Jainizm inanışında kutsal bir yaratıcı ya da her şeyin üzerinde tutulan bir tanrı anlayışı yok. En üst düzey kişi olarak mükemmel insanı görüyorlar. Mükemmel olduğuna inandıkları ve kutsal kabul ettikleri 24 kişi var. Bunlardan ilki Adinath, sonuncusu da Mahavira. Bu inanışı bir din haline getirenin de Mahavira olduğuna inanıyorlar. Buda da Mahavira’dan alıntılar yaptığı için hem Mahavira hem de Buda bu dinde kutsal kabul ediliyor.

Adinath’ın oğlu Bahubali, milyonlarca yıl önce yaşadığına inanılan ve heykelinde tören yapılan kişi. Bahubali’nin bir yıl hiç kıpırdamadan meditasyon yaptığını ve uyandığında aydınlandığını söylüyorlar. Heykelin üzerindeki sarmaşıklar da Bahubali meditasyon yaparken üzerine doğru büyüyen bitkileri temsil ediyor. Alt taraftaki yılan kabartmaları ise bedenle ilişkiyi tamamen kesip sadece ruha odaklanmayı temsil ediyor.

              Jain dinine inanan insanlar 2 farklı mezhebe ayrılmışlar, Digambara ve Svetambara. Her iki mezhebe de inananların uyması gereken 5 etik değer var. Şiddetten uzak durmak ( kendine ve hiçbir yaşam formuna ), doğruluk ( davranışta, düşüncede ve konuşmada ) , çalmamak ( isteyerek verilmediği sürece hiçbir şeyi, fiziksel, sözsel ya da düşünce olarak ), bekaret ( cinsellikten ve arzudan feragat) ve bağlanmama ( hiçbir eşyaya ya da isteğe ). Bu 5 temel kural Jain inanıcını o kadar etkilemiş ki Digambara geleneğine yönelen rahipler bu 5 temel kuralın üzerine eklemeler yaparak toplamda 28 kuralı benimseyip hayatları boyunca uyguluyorlar. Bunlardan bazıları, diş fırçalamamak, yıkanmamak, ayakta yemek yemek, günde en fazla 1 kez yemek, sert zeminde uyumak ve kıyafetlerden kurtulmak. Diş fırçalamanın, banyo yapmanın ve vücutla ilgili şeyle düşünmenin bedene odaklanmak olduğunu, asıl yapılması gerekenin ruha odaklanmak olduğunu söylüyorlar. O yüzden hayatları boyunca çırılçıplak geziyorlar. Sahip oldukları sadece 3 şey var: Tavus kuşu tüyünden bir süpürge, bir su kabı ve kutsal kitapları.

              28 kuraldan bir tanesi de saçlarını elleriyle yolmak. Sebebini sorduğumda ise makasla keserken saçtaki mikro organizmaları öldürmemek için bu kuralı uyguladıklarını öğrendim. Jainizm ile ilgili sorduğum her soruyla daha da şaşıracağım cevaplar almaya başlıyordum. Bazı rahipler olayı gerçekten başka bir boyuta taşımışlar. Ağızlarında maskeyle geziyorlar. Sebebini sorduğumda ise havadaki organizmaları yutup onları öldürmemek için cevabını aldım.

              Gelelim festivale. Bu festivalin merkezi Hindistan’ın Karnataka Eyaleti’nde bulunan Sravanabelagola’daki Bahubali heykeli. Bu heykel 981 yılında, üzerinde bulunduğu dağın içine oyularak yapılmış. Yani etrafını boşaltıp ortadan bir heykel çıkartmışlar tam 1037 yıl önce. Heykelin yanına geldiğiniz zaman hala altında bulunduğu kaya zemine bağlı olduğunu görebilirsiniz.

              Boyu 17.3 metre ve ağırlığının 500 ton civarında olduğu tahmin ediliyor. Heykel meditasyon pozisyonu olan “Kayotsarga” duruşundaki Bahubali’nin heykeli. Bu heykelin etrafına kurulan iskeleler sayesinde Jainler sırayla heykelin üzerine su döküp, genelde çiçek ve pirinçten oluşan adaklarını adıyorlar. Sabah 7’den itibaren insanlar özel biletleriyle heykelin tepesine çıkıp ayinlerini yapıyor. Saat 11 civarında, önceden hazırlanmış renkli sular, görevliler ve ayine katılmak isteyenler tarafından sırayla dökülüyor.

              Dökülen sıvılar, Jainizm’in bayrağının renkleriyle aynı. Her renk farklı bir şeyi temsil ediyor ve yukarıda açıkladığım 5 temel etik değerle ilişkililer..

              Yeşil – Kutsal metinleri rahiplere öğreten üstadları ve bekareti temsil ediyor.

              Beyaz – Beni en çok üzen kısım burasıydı çünkü dökülen sıvı süt. Tüm arzulardan arınmış ruhu temsil ediyor. Aynı zamanda hiçbir canlıya isteyerek zarar vermemenin rengi.

              Sarı – İsteyerek verilmediği sürece hiçbir şeyi almamayı temsil ediyor.

              Siyah – Nefsinin isteklerini kırarak çok sade bir hayat yaşamayı ve hiçbir şeye sahip olmamayı temsil ediyor.

              Kırmızı – Aydınlanmış ruhu ve doğruluğu temsil ediyor.

              1 hafta boyunca her gün gerçekleşen bu törene, sadece Jainizm dini mensuplarının katılmasına izin veriliyor. Sabah 07:00 ile öğleden sonra 14:00 arasında onlar ayinlerini ve kutlamalarını yaptıktan sonra, akşam 20:30’a kadar diğer insanlar girip hem geziyor hem de heykelin arkasındaki yapıya çıkabiliyorlar. 12 yılda bir yapılan bir etkinlik olduğu ve çok büyük bir yapı hazırlandığı için, 1 haftalık kutlamanın bitiminden sonra iskeleleri sökmüyorlar. 6 ay boyunca her pazar günü gelmek isteyen Jainler ile ayin yapılıyor.

               

You Might Also Like

Yorum Yok

Yorum Yapın