Norveç’te günde 3€ ile nasıl gezilir?

15 Şubat 2018

      Bu yazıda size Norveç’te günde 3€ harcayarak nasıl gezdiğimi anlatacağım. Şu şu şu adımları takip edin denecek kadar kolay bir iş olmadığı için geçmişime dair birkaç bilgi de vermem gerekiyor.

      İlk gezime 57 günlük bir interrail turu ile başladım. Kulaktan kulağa hızla yayılan o pahalılık hikayeleri yüzünden kuzey ülkelerine gitme cesaretini kendimde bulamadım ve güneyde 18 ülke gezdim. 57 günün sonunda Türkiye’ye dönüp biraz dinlendim ve zaman kaybetmeden bir sonraki yaz nereye gideceğimi araştırmaya başladım. Bu araştırma yeşil pasaportum olduğu için yine Avrupa ülkelerine doğru yönlenmiş oldu. 40 günlük Finlandiya – İsveç – Norveç – Danimarka turumun biletlerini 4 ay öncesinden aldığımda ise ne kadar bütçe ile gideceğime dair hiçbir fikrim yoktu.

      Yine her şey böyle çiçek, böcek, şeker, çikolata olur diye düşünmüştüm. Yıl içinde biriktirebildiğim 650€ ile geziye başladığımda ise biraz tedirginlik vardı. Buna rağmen geziyi toplamda 350€ harcayarak tamamladım (160 TL İstanbul – Helsinki, 185 TL Kopenhag – Ankara uçak bileti hariç). 40 günlük gezinin 21 günün Norveç’te geçirdim. Aynı zamanda Avrupa’nın da en kuzey noktası olan North Cape’ten Norveç’in en güneyi Mandal’a kadar gezdim. 4000 kilometre civarında mesafe katettiğim bu 21 günde her şey dahil 62€ harcadım.

      Bu inanılmaz pahalı ülkeler ile ilgili araştırmaları yaparken, gezmeyi başarıp başaramayacağıma dair aklımda 4 temel sorun vardı. Siz de bu 4 temel soruna bulduğum çözümlerimi uygulayabilirseniz, günde 3€ bile harcamadan gezmeniz mümkün.

1- Ulaşım

      Ulaşım yolumuz otostop.

      Norveç dünyanın en güvenli ve bence en iyi insanların yaşadığı ülkelerden birisidir. O yüzden otostopta güvenlik konusu aklınızda soru işareti yaratmasın. Ben de hayatımdaki ilk uzun yol otostopumu Norveç’te, Narvik – Tromso arasında çekmiştim. Tanıştığım insanlar ve araçlardaki sohbetler o kadar keyifliydi ki otostoptan bir daha vazgeçemedim.

      Yaptığım geziden bahsederken az para harcadığımı anlattığımda insanlar para veriyor, çadırda kaldığımı söyleyince evlerine davet edip bir oda ve sıcak yemek veriyor, gideceğim yeri söylediğimde ise oraya gitmiyor olsalar da beni gideceğim yere kadar bırakıyorlardı.

      Feribot geçişi yapmamız gereken yerlerde şoförler benim için de bilet alıyorlardı. Eğer yaya olarak feribota binecekseniz, yolculuğun uzun ya da kısa olması fark etmeksiniz görevlilerle konuşun. Sırtçantalı bir gezgin olduğunuzu, otostopla gezdiğinizi ve çok paranız olmadığını söyleyip feribota binme ricasında bulunursanız, çok yüksek olasılıkla sizi kabul edeceklerdir.

      Hiç otostop çekmemiş olanlar 12 adımda “Otostop nasıl çekilir” yazımı okuyarak bilmeniz gerekenleri öğrenebilirsiniz.

2- Yeme – İçme

      Norveç’te fiyatlar Türkiye’den ortalama 4 kat daha pahalı. 2 kat pahalı olan da var, 10 kat pahalı olan da. Bu sebeple ucuza gezmek için ne yiyip içeceğimizi dikkatli seçmemiz gerekiyor.

      En önemli bilgi şu ki Norveç’te tüm musluk suları içilebilir. Yanınızdaki şişeyi bir benzin istasyonunun tuvaletinden doldurup içebilirsiniz. Kuyu suyu gibi bir şeyle karşılaşma şansınız yok. Musluk sularının yanında, çok kalabalık yerlerden geçmeyen akarsulardan ve şelalelerden de lezzetli sular içebilirsiniz.

      Norveç’te benimki gibi uzun geziler yapacaksanız vücudunuzu iyi beslemeniz gerekiyor. İyi beslerken aynı zamanda ucuz olması için bulduğum yolun ismi “MÜSLİ”. Müsli, içinde yulaf ezmesi, kuru birçok çeşit meyve, fındık, badem, hindistan cevizi, ay çekirdeği içi, kaju fıstığı ve benzeri birçok şey bulunduran bir karışım. Vitamin, mineral, protein, karbonhidrat ve vücudunuzun ihtiyacı olan her şeyi karşılıyor. Üstelik ne pişirme ne de bulaşık aşaması yok.

      Norveç içinde her yerde bulunabilen günlük sütlerden alıp, katlanabilir bardağımda karıştırıp yiyordum. Yemek, bardağımı ve kaşığımı peçeteyle kurulayıp, çantama atıp gezmeye devam etmek toplamda 5-7 dakikamı alıyor. 3 kez gitmeme rağmen doğasına hala doyamadığım Norveç’te süt ve müsli yemek çok pratik bir yöntem. Yemek hazırlamak ve bulaşık yıkamakla geçecek 2 saatte çok güzel bir manzaraya tırmanış yapabileceğinizi unutmayın.

      Bir diğer yemek elde etme yöntemi ise Dumpster Diving. Bunun ne olduğunu “Dumpster Diving” yazımı okuyarak öğrenebilirsiniz. Norveç’in en ucuz marketleri olan REMA 1000, COOP, Bunnpris ve Kiwi gibi marketlerde “Dumpster Diving” yapabilirsiniz.

3- Konaklama

      Pahalı kuzey ülkelerinde konaklama için ben çadır kullanmayı ve couchsurfing yapmayı tercih ediyorum. Couchsurfing insanların sizi evlerinde ağırladıkları, çoğu zaman yemeklerini, bisikletlerini ve bilgilerini sizinle paylaştıkları ve sonucunda ücret ödenmeyen bir oluşumdur. Bu oluşum sayesinde ise çok iyi insanlarla tanışıp, güzel arkadaşlıklar edinebilir ve sadece yerlilerin bildiği birçok bilgiye ulaşabilirsiniz. Couchsurfing kullanırken en önemli unsurlar:

 • Profilinizin doğru bilgiler ve fotoğraflarla dolu olması,
 • Ev sahibinin profilini dikkatlice okuyup size uygun olduğuna karar verdikten sonra istek formu dolduruması,
 • Ev sahibine gönderdiğiniz istek formunun güzelce ve kişiye özel olarak yazılmış olmasıdır.

      Çadırda ise herhangi bir otelde bulamayacağınız manzaralarda uyuyup, hiç bir harcama yapmıyorsunuz. Çünkü Norveç ve İsveç’te, internette açıkça yayımladıkları bir yasa var:

      “Eğer en yakın eve 150 metre mesafeyi korursanız, istediğiniz yere 1 geceliğine çadır kurup kamp yapabilirsiniz.” Bu yetmiyormuş gibi, kamp kurduğunuz yerin önüne ateş de yakabilirsiniz. Kuru odun bulamadıysanız ıslak olanlarla ateş yakmaya uğraşmayın, hemen en yakındaki evin kapısını çalıp birkaç parça odun isteyin. Ateş yakmanın ve çadır kurmanın detaylarını ileriki bir yazımda detaylıca anlatacağım. Çadırınızı su geçirmez seçmelisiniz, bunu unutmayın.

       Norveç ve İsveç’te size zarar verebilecek yırtıcı hayvanlar yok. Karşılaşabileceğiniz en tehlikeli hayvan “Elk” ve o da orta-kuzey kesimlerin içlerinde yaşıyor, yani muhtemelen karşılaşamazsınız.

       Gün içindeki hava sıcaklıkları güneyde 15 derece, orta kesimlerde 10 derece ve kuzeyde 5 derece civarlarında. Geceleri de 10 derece daha soğuk olduğunu unutmayıp, uyku tulumunuzu gideceğiniz yerin sıcaklıklarına göre seçmelisiniz.

4 – Bonus

      Yemek, konaklama ve ulaşım dışında herhangi bir yerde zorlanırsanız ya da başınıza bir şey gelirse önce etrafınızdaki insanlardan yardım almalısınız. O soğuk ülkenin sıcak insanlarının yardımseverlikleri ve misafirperverlikleri sizi şoka uğratabilir.

      Bir eve ihtiyacınız olan durumlarda hiç çekinmeden insanların kapılarını çalabilirsiniz. Derdinizi güzel bir dille anlatırsanız yardımcı olacaklarına hiç şüphem yok.

      Kamp kuracak yer bulamadıysanız Norveç kamp alanlarına para vermeyin. İnsanların evlerinin bahçelerine çadır kurma ricasında bulunun. İzin vereceklerdir. Hatta gelip sohbet eder ve yiyecek içecek bir şeyler getirirler.

      Gitmeden önce çantanızı hazırlarken ihtiyacınız olabilecek her şeyi ekleyin. Bant, poşet, çakı, çakmak, su geçirmez buzdolabı poşeti ve birkaç metre ip benim olmazsa olmazlarım arasında. Bir ilk yardım çantası ve ihtiyacınız olabilecek haplardan birkaç tane kesip yanınıza alırsanız hiç beklenmedik zamanlarda çok faydasını görebilirsiniz.

You Might Also Like

4 Yorumlar

 • Reply Ertuğrul Aşkın 15 Şubat 2018 at 18:30

  Anıl Bey, couchsurfing yapıyordum demişsiniz. Couchsurfing yaparken evinde daha önce birini ağırlamamış olan bir insanın Norveç’te veya diğer ülkelerde host bulabilme şansı nedir? Sıfır mı?

  • Reply Anıl Ünlü 22 Şubat 2018 at 19:53

   Daha önce birinin evinde kalmış olmanız önemli, hiç referansınız yoksa bile şansınız var. Güzel bir konaklama isteği gönderirsen her kapı açılır

 • Reply Yusuf Can 4 Mart 2018 at 20:30

  Sen ne güzel bir insansın yolun açık olsun 🙂

  • Reply Anıl Ünlü 28 Mart 2018 at 10:22

   Çok teşekkür ederim, teveccühünüz 🙂

  Yorum Yapın