Pulpit Rock Tırmanış Rehberi

9 Mart 2018

Norveç’in güney batısındaki Pulpit Rock, diğer adıyla Preikestolen, Norveç’te tırmanabileceğiniz en keyifli ve kolay rotalardan bir tanesi. Yan yüzeyleri resmen pürüzsüz ve denize dik, üzeri de neredeyse düz olan Pulpit Rock, deniz seviyesinden 604 metre yüksekte, harika bir Lysefjord manzarası ile sizleri bekliyor. Kaya 10.000 yıl kadar önce buzullar tarafından şekillendirilmiş.

Pulpit Rock’a varmak için 4 kilometre ileriye ve 334 metre daha yüksekteki bir noktaya gideceksiniz. Bu da gidiş-dönüş süresi olarak 2-4 saat arasında tamamlanabiliyor. Yükselti farkı çok olmadığı ve yollar genelde taş döşeli olduğu için 70 yaş civarındaki insanların bile ellerinde yürüyüş çubuklarıyla tırmanış yaptığını görebilirsiniz. Sırtında 8 aylık çocuğuyla, 3-4 köpeğiyle, 25 kilo kamp yüküyle tırmananları ya da 75 yaşında bir çifti gördüğünüz zaman daha da cesaretlenerek ve şevkle tırmanışa devam edeceksiniz.

Eğer;

  • Norveç’te sadece 1 tırmanış yapabilecekseniz,
  • Tırmanış tecrübeniz yok ya da antrenmansızsanız,
  • Kısa zamanda çok güzel manzara görelim düşünceniz varsa,
  • Stavanger şehri civarında yarım günlük aktivite arıyorsanız,

benim önerim, zirvesindeki eşsiz manzarası ve tırmanış kolaylığı sebebiyle Pulpit Rock.

Pulpit Rock’a ulaşım:

Öncelikle maps.me uygulamasını akıllı telefonunuza indirip, gideceğiniz yerlerin ve Pulpit Rock’ın haritalarını telefonunuza indirin. İnternetsiz çalışan bu uygulama kaybolmanıza ya da yolu şaşırmanıza engel olup, en ıssız arazilerdeki patikaları bile gösteriyor. Haritada gideceğiniz yeri açın, kendisi haritayı otomatik olarak sizden indirme izni isteyecektir.

Maps.me’den işaretlemek isteyenler için, tırmanışın başlangıç noktasına burada.

  • Stavanger şehrinden hareket edip Tau’ya giden arabalı feribotu kullanabilirsiniz. Arabalı ya da yaya olarak kullanabileceğiniz feribotun güncel zaman çizelgesini burada bulabilirsiniz. Yetişkinler için feribot ücreti 56 NOK, 6 metreye kadar olan araçlar için sürücü dahil 167 NOK.
    Feribottan indikten sonra hemen karşınızdaki otobüsler sizi doğruta Pulpit Rock tırmanışının başlangıç noktasına götürecek. Biletinizi otobüste 200 NOK ödeyerek alabilirsiniz. Fakat, feribottan inen birçok araba da aynı yere gideceği için, otostop çekmenizi tavsiye ediyorum.
  • Güneyden geliyorsanız, Forsand kasabasına doğru gidip, mükemmel manzaralı Lysefjord köprüsünü geçmeniz gerekiyor. Sonrasında maps.me uygulamasından Pulpit Rock’a dönmeniz gereken yol ayrımını size gösterecek.

Tırmanış:

Pulpit Rock kolay bir tırmanış olduğu için rotadan ayrılmamanız, tırmanışı keyifli bir şekilde bitirmeniz için yeterli. Tırmanışta yanınıza almanız gerekenler için ” 15 adımda zirve çantası nasıl hazırlanır ? ” yazımı okuyabilirsiniz.

Hava durumuna göre su geçirmez ayakkabı ve yağmurluk almanız gerekebilir.

Konaklama:

Pulpit Rock kısa bir tırmanış olduğu için Stavanger, Sandnes ya da civar şehirlerden yarım gün ayrılarak gelinebilecek bir tırmanış. Hostel, otel ya da ev kiralayabileceğiniz birçok seçenek civar şehirlerde mevcuttur.

Umarım tırmanışınız güneşli bir havada geçer, güneşle manzara nefes kesici bir hal alıyor!

You Might Also Like

Yorum Yok

Yorum Yapın