Trolltunga Tırmanış Rehberi

3 Mart 2018

Norveç diyince akla gelen ilk yerlerden birisidir Trolltunga.

“Troll’s Tongue” yani “Troll dili” anlamına gelen bu meşhur kaya, manzarasıyla nefesinizi kesecek derin bir uçurumun üzerinde, arkasında koyu mavi bir göl ile bizleri bekliyor. Bu manzaraya ulaşmak için önümüzde yükselerek giden 11 kilometrelik bir yol var. 11 kilometre de geri dönüşle birlikte, bu eşsiz manzaranın kıymetini öğretircesine uzun, 9-12 saatimizi alacak bir tırmanış.

Ben bu tırmanışı, 2015, 2016 ve 2017 yazlarında, toplamda 3 kez yaptım. Her seferinde daha iyi bir hava durumunda gelmek için kendime söz verdim. Bu manzarayı yağmursuz, güneşli bir havada görmek istediğimden emindim. 2017 Temmuz ayındaki üçüncü tırmanışımda yukarıdaki fotoğrafı çekebildim. Bu yazıyı okuduktan sonra siz de üçüncü kez tırmanıyormuş gibi rahat ve hazır hissedin diye bildiğim her şeyi yazıyorum.


Tırmanış için doğru mevsim:

Trolltunga tırmanışının en güzel zamanı 15 Haziran-15 Eylül arasıdır. Bu tarihler arasında Norveç Devleti, herkesin bireysel tırmanış yapmasına izin veriyor.

19 Mart-15 Haziran ve 15 Eylül-15 Ekim arasında ise rehberle tırmanışlara izin var.

16 Ekim-18 Mart arasında tırmanış yapılmaması gerektiğini söyleyip, ölüm riskini de belirtiyorlar. Çünkü kar çok fazla oluyor, tipiye ve sise yakalanıp yolunuzu kaybetme riskiniz var.

Hangi mevsimde gidiyor olursanız olun, sabah erken başlayıp akşam hava kararmadan bitirmenizi kesinlikle öneririm.


Trolltunga civarında konaklama:

Trolltunga tırmanışı yapmaya gidenler için birkaç konaklama seçeneğimiz mevcut. Yazacağım seçeneklerin hepsi, tırmanışa sabah erken başlayabileceğiniz mesafelerdedir.

 • Odda kasabasında 5 farklı konaklama seçeneğimiz mevcut. En ucuz seçeneğimizin, yatakhane odasında bir yatak, 40€ civarında. Bütçenize göre booking.com’dan seçiminizi yapabilirsiniz.
 • Tyssedal’da Tyssedal Hotel ve Trolltunga Guesthouse olarak 2 seçeneğimiz var. Guesthouse fiyatı, yatakhane odasında bir yatak için 45€ civarında. Otelin fiyatı da çift kişilik oda için 110€ civarında.
 • Kendi çadırınızda kalmak isterseniz, ücretsiz wi-fi bağlantısı ile “Odda Camping” tercih edilebilir.
 • Trolltunga’ya daha yakın kamp yapmak isterseniz, Trolltunga tırmanışının 4. kilometreden sonrasında kamp yapmak serbest. Fakat tırmanışın en zorlu kısmı bitene kadar eşyalarınızı taşımanız gerekecek. Bunu tavsiye etmiyorum ama keyif için Trolltunga’nın kenarında bile kamp yapabilirsiniz. Eğer bu aile 5 kişi ve köpekleri için gereken yemekleri, eşyaları ve çocuklarını taşımayı göze alabiliyorsa, eminim çok keyiflidir. Dikkatli bakarsanız, ailenin beşinci üyesinin annesinin sırtında olduğunu görebilirsiniz.

Onun dışında, Tyssedal’da kamp yapılabilecek düz bir alan bulmak çok zor. Skjeggedal’da ise görevliler orada kamp yapmamanız için ısrar edecekler ve yasak olduğunu söyleyecekler. Tırmanış öncesinde iyi bir uykuya ihtiyacımız olduğu için, gece birinin bizi rahatsız edeceği bir yerde uyumamak akıllıca olacaktır.


Tırmanışa hazırlık:

Tırmanışa hazırlığın bence üç aşaması var;

 • Fiziksel hazırlık:  Trolltunga zorlu ve dayanıklılık isteyen bir tırmanıştır. Bu tırmanışı sorun yaşamadan bitirmek için Norveç gezisi öncesinde antrenmanlı olmak faydalı olacaktır. Öncesinde yapılacak antrenman, tırmanışı keyifli geçirmek için en büyük etken. Kondisyonunuzu 150 basamak merdiven çıkarak deneyebilirsiniz. Durmadan 150 basamak çıkmakta zorluk çekiyorsanız Trolltunga sizi zorlayacaktır.
 • Tırmanış çantası hazırlama: İyi bir zirve çantası hazırlamak için “15 adımda eksiksiz zirve çantası nasıl hazırlanır ?” başlıklı bir yazı yazdım. O yazıda, birlikte iyi bir zirve çantası hazırlayıp sizi yarı yolda bırakmayacağından emin olacağız.

Eklemek istediğim nokta su şişesi boyutu. Trolltunga tırmanışının rotası içme sularıyla dolu, o yüzden yanımıza en fazla yarım litrelik bir su şişesi alalım. 15 dakikada bir alacağımız yudumlarla vücudumuzu susuz kalmaktan kurtarmış olacağız.

 • Kıyafet hazırlığı: Hava durumunu kontrol ettikten sonra, tişört üzerine polar, gerekiyorsa yağmurluk alıyoruz. 1 adet pantolon ve 1 adet şort yeterli olacaktır. Tırmanışa şortla başlamakta fayda var çünkü ilk 1 kilometrede çok terleniyor.

Yolda kar üzerinde yürümemiz gerekebiliyor. Çamur ve su birikintileriyle de karşılaşıp ıslak ayaklarla devam etmemek için, ayakkabımızın su geçirmez olması oldukça önemli. Uzun bilekli bir ayakkabı da yolda yaşanabilecek burkulmaların önüne geçecektir.

Tırmanışın başlangıç noktasına ulaşım:

Tırmanışın başlangıç noktasına ulaşmak için, “Tyssedal” kasabasına gitmemiz gerekiyor.

 • Trenle Voss’a gidip, oradan “990” numaralı otobüsle Tyssedal’a ulaşabilirsiniz.
 • Odda kasabasını hedef olarak seçip otostop ya da otobüsle Odda’ya gidebilirsiniz. Tyssedal-Odda arası 6 km ve otobüsle ulaşım mümkün.
 • Kendi arabanızla gidecekseniz Tyssedal ve Skjeggedal’da otoparklar mevcut. Tyssedal’da marketin arkasındaki otoparka ya da kilisenin önündeki otoparka ücretsiz park edebilirsiniz. Skjeggedal otoparkını kullanmak isteyenler için ücret günlük 300 NOK.

Tyssedal-Skjeggedal (tırmanışın başlayacağı yerin adı) arasındaki 6 kilometrelik yolda çalışan “dolmuş taksi” ve otobüslerle tırmanışın başlangıç noktasına geleceğiz. Otobüs fiyatı 100 NOK, dolmuş fiyatı 140 NOK.

Bu 6 kilometrelik yolu, antrenman olur diye yürümeyi düşünmeyin, tırmanışa başlamadan enerjinizi tüketmiş olursunuz. Hem çok dik hem de dar bir yol olduğu için arabalarla tehlikeli durumlar yaşayabilirsiniz. Tüm bu ulaşımı otostop ile güvenli bir şekilde halledebilirsiniz. Hem tırmanışa arkadaş, hem zirvede fotoğrafçı hem de dönüş yolu için araç edinmiş olursunuz.


Günlük tırmanışlarda fazla eşyaların bırakılması:

Tırmanışa tüm eşyalarınızla geliyor ve konaklamayı düşünmüyorsanız, eşyalarımızı bırakacak bir yere ihtiyacımız var. “Tyssedal Hotel” resepsiyonuna gidip bagaj odalarını kullanmak için izin isteyebilirsiniz.
Skjeggedal’daki kafeteryaya ve oradaki diğer işletmelere sorabilirsiniz. Hepsi genelde 50 NOK civarı bir ücret talep ederek eşyalarınızı sizin için güvende tutuyorlar.


Tırmanış:

 Tırmanışın genel gidişatı bu şekilde:

Öncelikle tırmanışa sabah saatlerinde, mümkünse sabah 10:00’dan daha erken başlamamız gerekiyor. 12 saate kadar uzayabilen bir tırmanış olduğundan, gece olmadan inmiş olmak istiyoruz. Tırmanışa başlamak için 2 farklı rota seçeneğimiz olacak. Skjeggedal’a vardığınızda bir köprüden geçip, kafeteryaların ve otoparkın olduğu büyük alana geleceksiniz. Rotalar buradan başlıyor. Rotaların birbirinden farkı, 1 kilometre sonra aynı yere ulaşmalarına rağmen birinin zorlu ama kısa, diğerinin kolay ama uzun oluşu.
Benim tavsiyem, çıkarken geleneksel rotadan çıkıp, inerken yeni rotadan inilmesi yönünde.

 • Geleneksel rota: Geleneksel rota zorlu ama kısa olan rota. Başlangıç noktası, Skjeggedal otoparkına girerken geçtiğimiz köprünün solunda.

Bu rotanın ilk 1 kilometresi zorlu, ağaçlarla çevrili dik bir patikadan çıkacağız. Eğer yağmur yağdıysa çamurlu olacaktır.

Bu zorlu 1 kilometrenin başında taştan merdivenler, devamında ise eğimli arazi ile yolu bitireceğiz. Yolda tırmanışı kolaylaştırmak için asılmış ipler ve zincirlerle kendimizi çekmemiz gereken birkaç yer var.
Bu bir kilometre boyunca arada bir durup arkanızdaki manzaraya bakmayı da ihmal etmeyelim.

Hedefe 10 kilometre, otoparka 1 kilometre tabelasını gördükten sonra rahatlayabiliriz. Tırmanışın en zorlu kısmı geride kaldı.

 • Yeni rota: Yeni rota, Skjeggedal otoparkından kolaylıkla görebileceğimiz, yeni yapılmış olan araba yolu. Diğer rotanın ilk 1 kilometrede ulaştığı yere çıkan, fakat virajlı yapısından dolayı bizi 4 kilometre yürütecek olan yer. İniş yaparken bu az eğimli yol bizi daha az yoracaktır.

Her bir kilometrenin sonunda bu tabelaları göreceğiz. Her tabela, kendimizi biraz daha gaza getirmemiz için dikilmiş gibi. Kırmızı “T” harfi işaretli taşları ve bu uzaklık tabelalarını takip ederek zirveye doğru ilerliyoruz.

Yol boyunca yaşanabilecek aksiliklerde insanların konaklaması için barınaklar “survival cabin” yapılmış. Trolltunga tırmanışınızda ters giden herhangi bir durumda bu barınakları kullanabilirsiniz.

Ve zirveye geldik. Eğer hava kapalı olursa, yağmurluğumuzu giyip 15-20 dakika beklemekte fayda var. Norveç’te hava durumu çok hızlı değişir, Norveçliler bile hava durumu tahminlerine inanmayın derler. Norveç’te yağmurlu bir hava, yerini 4 dakika içinde güneşe bırakabilir. O yüzden, hazır buraya kadar gelmişken biraz beklemeye değer. Gece dönmeyi göze alıp gün batımını beklerseniz, çok güzel bir manzarayla karşılaşma ihtimaliniz yüksek.
Şimdi manzaranın tadını doyasıya çıkartabiliriz.

You Might Also Like

Yorum Yok

Yorum Yapın