Norveç Rehberi – Genel

2 Şubat 2018

Bu yazımda, toplamda 41 gün geçirdiğim ve aşık olduğum Norveç ile ilgili tüm detayları yazmaya çalıştım.

      Norveç birçok gezginin rüyalarını süsleyen, bitmek bilmeyen ormanları, sizi onlarca kilometre boyunca takip eden fiyortları, karlı dağları, kırmızı balıkçı evleri, lezzetli balıkları ve melek gibi insanlarıyla, eşsizliğini sonuna kadar hak eden bir ülke.

      3 kez gitmeme rağmen, fırsatını bulursam hiç düşünmeden tekrar giderim Norveç’e. Bunu böyle rahat söyleyebilmemin birçok sebebi var.

      En önemli etken insanlardı. Otostopla gezdiğim için her gün yerel insanlarla iletişim halindeydim. Daha sadece 10 dakika önce tanışmış olmamıza rağmen beni evine davet eden, feribot geçişlerimi ödeyen ve feribotta yemek ısmarlayan, benimle aynı güzergahta gitmemesine rağmen benim için yolunu değiştiren ve couchsurfing sayesinde bana evlerini açan birçok insan sayesinde Norveç anılarım unutulmaz bir hal aldı.

      İkinci etkenim tabii ki doğa. En dik yamaçlarda bile ağaç bolluğundan kayaları göremeyeceksiniz. Ağaçların bittiği yerde ise ya masmavi gökyüzü ya da masmavi fiyortlar olacak. Sanki dağların zirvelerinden dökülüyormuş hissi veren şelalelerle süslü derinlemesine görebileceğiniz bir fiyort var solunuzda. Arabadan inip onlarca fotoğraf çekmek isteyeceksiniz. Duramadıysanız da sorun yok, yol boyunca bu manzara gibi 7-8 yer daha göreceksiniz.

       Norveç’te yeşil ve mavi, en çok göreceğiniz tonlar olacak. Üçüncü sıradaki rengimiz kırmızı. Büyük şehirlerden uzaklaştıkça, karşınıza Norveç’in o meşhur kırmızı balıkçı evleri çıkmaya başlayacak. Her biri o eşsiz manzaralı fiyortlara kurulu, insanı, kapıyı çalıp sohbet etmeye iten şirin evler. Yine onlarca fotoğraf çekmeden ayrılmak istemeyeceğiniz türden. Eğer gerçekten kapıyı çalış sohbet ederseniz, hem onlar hem siz çok güzel bir anı sahibi olabilirsiniz.

       Bütçeye bağlı olarak bir etken daha var: Yemek. Norveç atalarından beri geliştirdiği yüzlerce farklı yemekle karşılamayacak sizi. Sunabileceği en önemli şey, farklı tatlar deneyebilecek olmanız. Norveç’in kuzey kısımlarında balina, ren geyiği ve kral yengeci deneyebilir, güneye doğru indikçe teze balıkların tadını çıkartabilirsiniz. Balığın ve etin, taze vakumlanmışını, konservesini, çorbasını, tütsülenmişini, tuzda pişirilmişini, sosis haline getirilmişini ve bunlar gibi farklı seçenekleri bulabilirsiniz. Stavanger şehrinde içtiğim balık çorbasındaki balıklarının ağzımda dağılması ve lezzetin yoğunluğu hala aklımda.

       Şehir rehberleri, ucuz gezi ipuçları, Norveç içi gezi rotası ve tırmanış önerileriyle, Norveç rehberine başlayabiliriz.

 

You Might Also Like

20 Yorumlar

 • Reply Koçi 22 Eylül 2017 at 17:42

  HARİKASIN

 • Reply Akif 4 Şubat 2018 at 16:46

  Okudukça hayallerime daha da bir kenetlendim MUHTEŞEM 😍

  • Reply Anıl Ünlü 5 Şubat 2018 at 10:47

   Teşekkür ederim 🙂 Norveç herkesin görmesi gereken bir ülke 🙂

 • Reply Şendağ Albayrak 4 Şubat 2018 at 20:13

  Gurur duyduğum, derinlikleri olan küçük dostum benim.
  İyi ki seni tanıdım.
  O ; meraklı ,okulda ikinci baskı çalışmaları talep eden hallerini zaten hiç unutmuyorum ki.
  Başarın daim olsun.
  Seni yetiştren annene ve babana da selam olsun.

  • Reply Anıl Ünlü 5 Şubat 2018 at 10:49

   Öğretmenim sizden çok şey öğrendim, hakkınızı ödeyemem. Güzel düşüncelerinize ve dileklerinize layık olabiliyorsam ne mutlu bana 🙂

 • Reply emrs toros 4 Şubat 2018 at 21:05

  alfım notlar arasına hemen

 • Reply Burcu 4 Şubat 2018 at 21:47

  Evet, çok güzel! Şimdi biz tam da Norveç üzerine planlar yaparken yazına denk gelmek iyi oldu. Önceki gezilerini instada yakından takip etmiştim. Şimdi biz 40 yaşında anne babayız ve 9 yaşındaki oğlumuzla çadır kurarak, araç kiralayarak, birkaç günde bir de airbnb kullanarak gezmeyi düşünüyoruz. Düşündüren tek yanı, kahvaltı/yemek vb şeyler için ekipman taşımak?!?! Tüp, tava, bardak vb götürmek gerekecek değil mi? Kamp yapmayı seviyoruz fakat kamping alanlarını tercih ediyoruz, bu konularda zorluk yaşar mıyız diye düşünceler içindeyiz.

  • Reply Anıl Ünlü 5 Şubat 2018 at 10:51

   Merhaba 🙂
   Çoğu kamp alanında yemek pişirebileceğiniz yerler mevcut. Yine de garantiye almak isterseniz kamp ocağı alıp tüpünü Norveç’ten temin ederek yeme içme olayını halledebilirsiniz. Araba kiralayacağınız için birkaç parça kap kacak taşımak daha kolay olacaktır.

   • Reply Burcu 6 Şubat 2018 at 16:05

    Çok teşekkür ederim. 1 sorum daha olacak; Norway in the nutshell ile bergen’den başlayıp -flam treni ve kısa bir yat gezisi de içeren- Oslo’da biten bir tur var. 3-5 araç değiştirmek gerekiyor. Bütün ekipmanı da yanımızda taşımamız gerekir mi, yoksa bagaj kısmı aktarma mantığıylason araca ulaşır mı? Bilgin var mı?

    • Reply Anıl Ünlü 7 Şubat 2018 at 18:51

     Hiç bilmiyorum bu turu, mail atarsanız kesin bir cevap vereceklerdir. Ben hep her şeyimi yanımda taşıyorum 🙂

 • Reply Fatih 4 Şubat 2018 at 23:27

  Süpersin bunları tekrardan senden dinliyorcasina tekrardan okumak muhteşemdi.

  • Reply Anıl Ünlü 5 Şubat 2018 at 10:52

   Teşekkür ederim abim 🙂 O zamanlar daha hevesle anlatıyordum tabii 🙂

 • Reply Irmak Başak Özgül 9 Şubat 2018 at 00:39

  Ay benim güzel arkadaşım ya okudukça, gördükçe yüzüm gülüyor her durağında yolun açık olsun!

  • Reply Anıl Ünlü 11 Şubat 2018 at 16:53

   Teşekkür ederim Irmak 🙂 Umarım daha çok gezip daha çok aktarabilirim 🙂

 • Reply Neytullah 11 Şubat 2018 at 20:19

  Merhaba Anıl abi seni 1 yıldır takip ediyorum be de muazam paylaşımlarını takip etmemek elde degil başıralarının devamını gezecegin güzel günleri beklerim.

  • Reply Anıl Ünlü 28 Mart 2018 at 10:23

   Çok teşekkür ederim 🙂 Umarım faydalı oluyordur yazılar 🙂

 • Reply Canan 18 Şubat 2018 at 02:25

  Ya harikasın sayende hayallerime 1 adım daha yaklaşıyorum 😊😊😊 paylaşımlarını sabırsızlıkla takip ediyorum. Yolun açık keyfin bol olsun 👍🏼

  • Reply Anıl Ünlü 22 Şubat 2018 at 19:53

   Çok teşekkür ederim 🙂 Elimden geldiğince aktarmaya çalışıyorum.

 • Reply Oğulcan Yılmaz 15 Mart 2018 at 17:06

  Harikasın Anıl, seni takip etmekten keyif alıyoruz 👍🏼😄

  • Reply Anıl Ünlü 28 Mart 2018 at 10:21

   Çok teşekkür ederim 🙂 Ben de bilgi aktarmaktan büyük keyif alıyorum 🙂

  Yorum Yapın